Atrakcje Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Jura Krakowsko – Częstochowska kusi swoimi atrakcjami nie tylko miłośników zwiedzania zamków, których znajdziecie w tym rejonie bardzo dużo, ale także zwolenników aktywnego spędzania czasu. Jura daje wręcz nieograniczone możliwości w zakresie czynnej turystyki, wycieczek rowerowych, czy też trenowania wspinaczki, zwiedzania jaskiń i grot.

Jak wspomnieliśmy, region ten obfituje w atrakcje związane ze średniowiecznymi warowniami, które sytuowane były na skałach, pełniąc funkcję obronno – obserwacyjną. Osoby chętne do odwiedzenia zamków lub ich ruin z pewnością nie doświadczą nudy podczas wycieczki po Jurze. Wystarczy odpowiednio zaplanować czas, aby sprawnie przemieścić się pomiędzy poszczególnymi warowniami i poczuć ten niepowtarzalny, rycerski klimat średniowiecza.

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice to jeden z ważniejszych punktów na Szlaku Orlich Gniazd, prowadzącemu z Krakowa aż do Częstochowy. Miejsce to z pewnością zachwyci każdego zwolennika średniowiecznych dziejów. Zamek, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego, miał dość burzliwą historię i na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk. Dziś, po gruntownej odnowie, stał się atrakcją Jury, przyciągając rokrocznie tysiące turystów.

Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć na trasie wycieczki, jest zamek Mirów, a konkretnie jego ruiny. Zachwyca majestatycznym wyglądem i malowniczą lokalizacją. Zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego łączony był początkowo ze wspomnianym zamkiem w Bobolicach, stanowiąc element systemu obronnego Orlich Gniazd. Obecnie nie zwiedzicie zamku w środku, z uwagi na jego stan, jednak warto wybrać się do Mirowa, aby zobaczyć tę imponującą budowlę.

Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec to miejsce doskonale znane każdemu, kto oglądał kilka popularnych produkcji filmowych. „Janosik”, „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy czy serial „Wiedźmin” z 2019 roku – to tylko początek listy filmów, zrealizowanych na tym zamku. Odwiedzając Jurę, nie można pominąć Ogrodzieńca. Odrestaurowane ruiny zachwycają rzesze turystów, a krążące wokół warowni legendy o mieszkających tam duchach, zachęcają do zwiedzania, dodając wycieczce dreszczyku historycznych emocji.

Atrakcją Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest także, zlokalizowana w Przybyniowie koło Żarek, agroturystyka Pod Skałką. Zwierzyniec, Skansen Wsi Jurajskiej, Plac zabaw, przejażdżka Jurajskim Ekspressem to jedynie kilka propozycji na jednodniowy pobyt w tym miejscu. Agroskałka przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, umożliwiając ciekawe i kreatywne spędzenie czasu, połączone z edukacją. Odwiedzający mają także możliwość uczestnictwa w warsztatach, adresowanych do najmłodszych, będących nauką poprzez zabawę.

Jura Krakowsko – Częstochowska jest jednym z tych regionów kraju, który nigdy się nie znudzi. Osoby odwiedzające ją regularnie, na każdym kroku odkrywają wyjątkowe miejsca, warte zobaczenia. Liczne zamki, jaskinie, skały czy malownicze szlaki turystyczne sprawiają, że Jura zachwyca o każdej porze roku. Chcąc ciekawie spędzić wolny czas, warto odwiedzić Agroturystykę „Pod Skałką”, oferującą atrakcje adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. To doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę, pełną niespodzianek i kreatywnej zabawy.

Udostępnij: